Tereyağı Aroması
Tereyağı Aroması

Tereyağı aroması orijinal tereyağı tadını, kokusunu ve karakteristik özelliklerini, ilave edildiği karışımlara verebilen yapay olarak üretilmiş gıda katkısıdır. Tereyağı üretiminde dengeleyici ve destekleyici olarak kullanılabildiği gibi tereyağının tadını ve kokusunu arttırmak için ve tereyağı tadının istendiği tüm gıdalarda kullanılabilmektedir.

Tereyağı aroması; unlu mamullerde, sulu/katı yemeklerde, çorbalarda, çikolatalarda, şekerlemelerde, tereyağı üretiminde ve tereyağı tadının ve kokusunun istendiği tüm gıdalarda kullanılabilmektedir.

Tereyağı Üretiminde Tereyağı Aroması Kullanımı

Tereyağı üretimi için süt kullanılması gerekmektedir. Tereyağı üreticilerin en büyük sorunlarından biride işledikleri sütlerin aynı standartta olmamasıdır. Beş farklı çiftlikten alınan beş farklı süt aynı tesiste, aynı personel tarafından, aynı iş akış şemasıyla, aynı ekipman ve aynı teknolojiyle işlendiğinde renk, tat ve koku olarak beş farklı tereyağı elde edebilmektedir. Bu duruma süt ineklerinin beslenmesi, sağlık durumları ve fiziki ortam koşulları gibi farklı değişkenler neden olmaktadır. Büyük çapta faaliyet gösteren süt ürünleri marklarına ait firmaların tereyağları her zaman aynı renkte, aynı tatta ve aynı kokudadır. Bu standardın sağlanabilmesi için tereyağı üretiminde aromalar dengeleyici ve destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Tereyağının elde edildiği hammadde ister krema olsun ister yoğurt olsun işlenen sütte standart sağlanamadığı müddetçe standart tereyağı elde edilmesi oldukça zordur. Renk, tat ve koku için yasal çerçevede belirlenmiş oranlarda gıda katkıları kullanılarak standart yakalanabilmektedir. Bu gıda katılarından biride tereyağı aromasıdır. Bu konuda daha detaylı bilgi Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği içinde yer almaktadır. 

Unlu Mamullerde Tereyağı Aroması Kullanımı 

Tereyağı tadının ve kokusunun en çok istendiği ürün gruplarından biride unlu mamullerdir. Kullanılan tereyağının daha belirgin şekilde hissedilmesi için tereyağının tat ve koku gücünün arttırılması gerekir. Bu noktada daha fazla tereyağı kullanmak yerine tereyağı aroması kullanılabilmektedir. Kullanılacak olan yağının eritilerek sıvı forma getirilmesi ve miktarına göre önerilen dozajda aroma eklenmesi gerekmektedir. Aromalar genellikle sıvı formda oldukları için sıvı formdaki tereyağıyla homojen karışım elde edilebilmektedir.

Yemeklerde Tereyağı Aroması Kullanımı

Tereyağlı yemekler mutfakların vazgeçilmezlerindendir. Tereyağlı yemeklerde, tereyağı tadının ve kokusunun üst perdeden hissedilebilmesi için kullanılacak olan yağa, tereyağı aroması eklenebilmektedir. Sulu yemeklerde, çorbalarda da durum aynıdır. Örneğin mercimek çorbasının üzerine bir miktar tereyağı dökülerek tatlandırılmak istendiğinde eritilen tereyağına aroma ilave edilerek tereyağı tadı ve kokusu üst perdeden hissedilebilir.

Vegan Yemeklerinde Tereyağı Aroması Kullanımı

Vegan yemekleri tamamen bitkisel kökenli olduğu için tereyağı tadını ve kokusunu içermesi mümkün değildir. Vegan yemekleri hazırlanırken kullanılan bitkisel yağlarla homojen olarak karıştırılan aroma, tereyağının tadını ve kokusunu vegan yemeklerinde hissedilir ölçüde yansıtmaktadır. Kullanılan aromalar yapay olmalı ve hayvansal bir bileşen içermemelidir. Sitemize satılmakta olan tüm tereyağı aromaları herhangi bir şekilde hayvansal bileşen içermemektedir. Vegan yemeklerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.

Virago Flavours Tereyağı Aromaları

Virago flavours markası altında beş faklı versiyonda tereyağı aroması bulunmaktadır. Her bir aromanın kullanıcı kitlesi ve önerilen kullanım dozajı birbirinden farklıdır. Tereyağı aromalarının versiyonlara göre kullanım dozajları ve kullanıcı kitleleri aşağıdaki şekilde öngörülmüştür;

Tereyağı Aroma Verici - Versiyon - 1 (V - 1) 

1 Litre/Kg için 8 ml ile 10 ml arası kullanım dozajı önerilmektedir. Kullanıcı kitlesi daha çok hobi amaçlı olarak evde amatör denemeler yapanlardır. Kullanım dozajının yüksek olmasındaki en önemli sebep, kullanım dozajının ev koşullarında ayarlanmasındaki kolaylıktır.

Tereyağı Aroma Verici - Versiyon - 2 (V - 2) 

1 Litre/Kg için 3 ml ile 6 ml arası kullanım dozajı önerilmektedir. Kullanıcı kitlesi, günlük 1 Kg ile 10 kg arası tereyağı işleyenler yada kullananlardır.

Tereyağı Aroma Verici - Versiyon - 3 (V - 3)  

1 Litre/Kg için 2 ml ile 5 ml arası kullanım dozajı önerilmektedir. Kullanıcı kitlesi, günlük 10 Kg ile 100 kg arası tereyağı işleyenler yada kullananlardır. Versiyon - 3 ürününü diğer aromalardan ayıran bir özelliğide tütsü kokusunun hissedilir düzeyde olmasıdır. Böylece çorba, kebap, köfte, ızgara ve tütsü tadının hakim olduğu gıdalarla azami uyum sağlamaktadır.

Tereyağı Aroma Verici - Versiyon - 4 (V - 4)

1 Litre/Kg için 2 ml ile 4 ml arası kullanım dozajı önerilmektedir. Kullanıcı kitlesi, günlük 100 Kg ile 1.000 kg arası tereyağı işleyenler yada kullananlardır. Tereyağı kokusunun, tereyağı tadına oranla daha yüksek hissedildiği aromadır.

Tereyağı Aroma Verici - Versiyon - 5 (v - 5)

1 Litre/Kg için 1 ml ile 3 ml arası kullanım dozajı önerilmektedir. Kullanıcı kitlesi, günlük 1.000 kg ve üzeri tereyağı işleyenler yada kullananlardır. Tüm versiyonlar içindeki en güçlü ve en yoğun tat ve koku performansına sahip olan aromadır. Çok dikkatli kullanılmalıdır, küçük miktarlarda artış veya azalış nihai ürünün tamamında tat ve koku değişimine sebep olabilmektedir. Profesyoneller tarafından kullanılmalıdır. İlk defa aroma kullanacak olanların versiyon - 5 gibi çok güçlü bir ürünün dozajını ayarlamaları zor olabileceği için alt versiyonlardan başlamaları daha uygun olacaktır.